Rodzice

Dla rodzica

Oddajesz dziecko do przedszkola po raz pierwszy? To naturalne jeżeli przeżywasz i sam nie wiesz jak się zachować. Ważne jest to, aby Twoja adaptacja jako Rodzica przebiegała prawidłowo, pomaga ona w adaptacji dziecka. Mów o swoich potrzebach, radościach, smutkach czy lękach.

O czym musicie pamiętać?

  • kapcie na podeszwie gumowej (najlepiej zapinane na rzepy) lub skarpety antypoślizgowe,
  • szczoteczka i pasta do zębów,
  • podpisany worek z ubrankami na zmianę,
  • koszulka i spodnie do prac plastycznych,
  • strój do ćwiczeń gimnastycznych,
  • pampersy (jeśli dziecko potrzebuje)
  • do odpoczynku: piżamka (podpisana), ulubiona poduszeczka (nie zmuszamy dzieci do leżakowania).

Zaufajcie wybranej przez siebie placówce

Wybór przedszkola – czym się kierować?

Bezpieczeństwo i warunki lokalowe – obejrzyjcie przedszkolne sale, szatnie, korytarze i łazienkę. Czy są dostosowane do potrzeb przedszkolaków? Są przestronne, jasne, estetyczne i mają odpowiednią wentylację? Zwróćcie także uwagę na plac zabaw. Czy jest on bezpieczny, zadbany i przyjazny dziecku? Dowiedzcie się, czy w przedszkolu są monitoring, domofon oraz czy drzwi i furtki są zabezpieczone tak, aby uniemożliwić dziecku wyjście poza teren przedszkola.

Oferta edukacyjna – Przedszkole powinno także oferować najmłodszym szereg zajęć dodatkowych naukę języka obcego, zajęcia sportowe, zajęcia naukowe, przyrodnicze zajęcia ze zwierzętami.

Kadra – nauczycielki przedszkolne powinny, przede wszystkim wzbudzać sympatię dzieci. To one spędzają z maluchami najwięcej czasu. Nie tylko uczą liter i cyfr, ale także wprowadzają w tajniki relacji międzyludzkich. To głównie od nich zależy, jak dziecko będzie czuło się w przedszkolu.

Rytm dnia – dla małych dzieci niesamowicie ważny jest stały rytm dnia. Upewnijcie się, że nauka, spacery, posiłki oraz odpoczynek harmonijnie wypełniają dzień Twojego przedszkolaka.

Grupy – upewnijcie się, że w wybranym przez Was przedszkolu grupy nie są zbyt liczne, a na każde 10-cioro przedszkolaków przypada co najmniej jeden opiekun.

Indywidualne podejście? – Wasz maluch nie lubi spać w dzień? Zapytajcie, czy takie dzieci nie są zmuszane do leżakowania. Niektóre przedszkola dzieciom, które nie chcą spać, zapewniają alternatywne „rozrywki”, np. słuchanie bajek, czytanie książeczek lub rysowanie. Zdarzają się też przedszkola, które nie chcą przyjmować dzieci korzystających z pieluszek. Więc jeśli Wasz szkrab nadal biega z pampersem sprawdźcie, czy w wybranej przez Was placówce nie będzie to stanowiło problemu.

Jedzenie – zapoznajcie się z jadłospisem oferowanym przez przedszkole. Powinien on być urozmaicony i odpowiednio zbilansowany Dowiedzcie się, czy przedszkole uwzględnia indywidualne potrzeby żywieniowe dzieci, np. alergików i cukrzyków. Doskonale jeśli dzieci mają wybór co i ile chcą zjeść. Przecież nie każdy musi lubić budyń, a wmuszanie kotleta lub znienawidzonego szpinaku może wywołać poważne zaburzenia jedzenia.

Godziny otwarcia – jest to o tyle ważne, że powinniście móc dostosować rytm przedszkolny do Waszych godzin pracy.

Kontakty z rodzicami – zapytajcie jak często organizowane są zebrania z rodzicami, a także w jaki sposób opiekunowie przekazują informacje dotyczące dziecka.

Lokalizacja – nie chodzi tylko o odległość od Waszego miejsca zamieszkania. Ważne, by placówka była zlokalizowana w stosunkowo spokojnym miejscu, bliskość parku, bądź ogrodu, plac zabaw.

Opłaty – upewnijcie się, że ceny, które Wam podano są kompletne, że nie ma kosztów ukrytych, że wiecie ile wynosi wpisowe. Czasami zdarza się, że przedszkole kusi rodziców niskimi opłatami za czesne, a dopiero potem informuje, że do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć, na przykład, opłatę za wyżywienie, dodatkowe zajęcia czy naukę języków obcych.

Adaptacja – warto zorientować się, czy dana placówka przewiduje adaptację, czyli okres, w którym dziecko przyzwyczaja się do przedszkola.

Pierwsze wrażenie – Ważne, by wybrana placówka wzbudzała Wasze zaufanie. Wasze emocje przełożą się także na podejście dziecka.

 

Zasady TAK, ale jakie?

MAMO, TATO TO SĄ NASZE ZASADY

Chcąc nas odwiedzić zadzwoń domofonem wybierając numer sali i czekaj, aż zgłosi się jedna z moich nauczycielek. Po przedstawieniu się zapraszamy do środka. Jeżeli nikt nie otwiera spróbuj zadzwonić do innej sali lub sprawdź czy jesteśmy na dworze.

Nie przychodź do Kids College w ostatnim momencie.

SZATNIA – to część wspólna, z której korzystają wszystkie dzieci. Jest nas sporo, więc prosimy zachowuj porządek. Wszystkie moje skarby (ubrania, buty itp.) pozostaw schowane w szafce.

SALA – to miejsce dla dzieci i ich wychowawców. Tylko my posiadamy kod wstępu. Pozostali, czytaj: Rodzice, Rodzeństwo, Dziadkowie, Wujostwo, Koleżanki, Koledzy i inni…mogą wejść tylko za zgodą naszych nauczycielek. O naszą salę dbamy – wchodzimy do niej tylko w zmiennym obuwiu.

Wielkie „oko” – każde drzwi od sali posiadają takie wielkie okrągłe oko. Proszę nie zaglądaj przez nie zbyt często. Gdy to robisz, a ja to widzę martwi mnie to, czy chcesz mi jeszcze coś powiedzieć a nie możesz wejść. Czasami widzą to moje koleżanki i koledzy i zaczynają się smucić i tęsknić za swoimi Rodzicami – a ja chcę się z nimi bawić.

Codziennie dostajemy starannie przygotowany posiłek przez firmę cateringową. Nie przynoś dodatkowego jedzenia – chcę poznawać smaki i nauczyć się wspólnego posiłku w grupie, choć nie zawsze przychodzi mi to łatwo. Nie proś o spakowanie jedzenia do domu. To co jest dobre teraz niekoniecznie będzie zjadliwe po przetransportowaniu w nieodpowiedniej temperaturze i pojemniku do domu.

Jeżeli przynosisz butelkę z piciem – proszę niech to będzie zwykła woda. Codziennie przyniesiona świeża.

W Kids College jest pełno różnorodnych zabawek, a nasze Panie mają nieograniczoną wyobraźnię – nie przynoście moich zabawek z domu – nawet gdybym bardzo chciał. Jest to tylko powód częstych kłótni lub poszukiwań, kiedy zmienią miejsce lub właściciela. Nasze Panie nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Wszelkie rzeczy cenne i kosztowne pozostawcie w domu. Myślimy tutaj nie tylko o rzeczach drogich, ale także cennych sentymentalnie.

Jest nas dużo i zapamiętanie każdego ubranka, kubeczka, szczoteczki jest niemożliwe – proszę podpisz wszystkie moje rzeczy, będzie łatwiej je rozpoznać. Słyszałeś o naklejkach spersonalizowanych wodoodpornych? Są rewelacyjne!

Pamiętaj najpóźniej w Kids College powinienem być o 8:00, tak aby wziąć udział w zabawach i nie rozpraszać całej grupy przychodząc w trakcie zajęć.

Korki, coś się dzieje? Nie martw się u nas funkcjonuje kwadrans studencki. Pamiętaj jednak to jest 15 minut, a nie 30, czy godzina…

Jeżeli nie będzie mnie w Kids College wyślij smsa (tel.888 999 990) najpóźniej do 8:00. Nie zapomnij podać przyczyny i podpisać się. W Kids College jest kilkoro dzieci o moim imieniu.

Informuj najpóźniej do 17:00 dnia poprzedniego o moim powrocie po nieobecności. Niech wszyscy na mnie czekają.

Jeżeli mam alergie, nietolerancje lub inne poważne choroby przynieś potwierdzenie na papierze od doktora lub własne, aby panie zwróciły na mnie szczególną uwagę.

Pamiętaj, aby zabierać mój kocyk do prania. Jak będę zmęczony chcę odpoczywać w pachnącym leżaczku.

Pamiętaj wymieniać mi szczoteczkę nie tylko co 3 miesiące, ale kiedy tylko już będzie przeze mnie pogryziona. Jak włoski są zniszczone kaleczą moje dziąsła.